روز کارآفرینی

روز ملی کارآفرینی

سوم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز ملی کارآفرینی

به گزارش روابط عمومی وزارت کار وامور اجتماعی براساس مصوبه ۶۱۱ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز سوم اردیبهشت ماه هر سال مصادف است با روز بزرگداشت شیخ بهایی به عنوان روز ملی کار آفرین نامگذاری شد.

علامه محمد بن حسین عاملی معروف به «شیخ بهایی»، عالم و دانشمند مشهور قرن دهم و یازدهم هجری بود که در علوم فلسفه، منطق و ریاضیات تبحر داشت. او از علمای جامعی بود که به مهم‌ترین علوم زمان خود آگاهی داشت و حدود ۹۵ کتاب و رساله در زمینه‌ی سیاست، حدیث، ریاضیات، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی، هنر و فیزیک تألیف کرد.

شیخ بهایی را در ایران به عنوان یک مهندس و معمار نیز می‌شناسند. معماری مسجد امام در اصفهان، ‌تقسیم آب زاینده‌رود، مهندسی حصار نجف و ابداع نان سنگک از مهم‌ترین کارهای او بود. شیخ همچنین با تعیین اوقات شبانه‌روز از روی سایه‌ی آفتاب و تعیین سمت قبله‌ی مسجد امام به یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین اختلافات دانشمندان عصر خود پایان داد. بناهای کم‌نظیر اصفهان که معماران در ساخت و ساز آن از همفکری شیخ بهایی بهره‌مند شده‌اند، نیز از دیگر کارهای مهندسی اوست که کتیبه‌های مساجد اصفهان، پل الله وردی‌خان (سی‌وسه پل)، پل خواجو، چهارباغ، میدان نقش‌ جهان و مسجد شیخ لطف‌الله از این جمله‌اند.

یونسکو به پاس خدمات شیخ بهایی در علم ستاره‌شناسی، سال ۲۰۰۹ را به نام او، سال «نجوم و شیخ بهایی» نام‌گذاری کرد.

شرکت مشاوران زمین پژوه اسپادان مفتخر است عضو کوچکی از خانواده کارآفرینان در حوزه زمین شناسی و معدن باشد.